Nabídka konzultací

Otevřená data = strašák veřejné správy?

Automechanik by sotva mohl opravit auto, pokud by nevěděl, jaký je jeho současný stav a jakého stavu má svou opravou dosáhnout. Stejně tak nelze spravovat firmu nebo obec bez potřebných informací.  Proto mají firmy drahé systémy na vyhodnocování informací o chodu podniku a moderní auta své diagnostické jednotky. Veřejná správa má výhodu – v současnosti může mít informace z první ruky a s minimálními náklady. Stačí, když ke svým datům pustí veřejnost.

Je otevírání dat práce navíc?

Ne, ve skutečnosti mají otevřená data potenciál úředníkům práci usnadnit a umožnit jim věnovat se užitečnějším věcem, než je například časově náročné odpovídání na dotazy občanů..

Co víte o své obci?

Určitě toho víte dost. Máte databáze a schopné spolupracovníky, kteří na činnost úřadu dohlíží. A víte, co ještě dalšího byste se mohli dozvědět, kdyby data z vašich databází mohlo analyzovat více lidí s novými a neotřelými pohledy, které vaše datové správce třeba dosud nenapadlo zkoumat?

Je úřad efektivní?

Možná skutečně je. Ale jako nově nastoupivší zastupitel či zastupitelka si tím asi nejste tak úplně jisti. Ano, lze udělat audit, ale to stojí peníze a obce jich mnoho nemají. Můžete také osobně kontrolovat a podepisovat každou fakturu. Ale otázka je, jestli ještě stihnete dělat to, kvůli čemu vás občané zvolili. Proč si však nepozvat teoreticky neomezené množství auditorů zdarma? S otevřenými daty to není problém. Otevřená data navíc pomáhají rozvíjet nové webové a mobilní aplikace a služby, které mají velký ekonomický i společenský potenciál.

Nic není zadarmo

Ano, zadarmo skutečně není ani otevírání dat. Stojí to pár hodin práce, z nichž většinu tvoří vyjednávání s dalšími lidmi v úřadě, případně další konzultace s právníky a IT specialisty. Dobrá zpráva je, že právníky i IT specialisty jsme schopní dodat zdarma. Z vaší strany tedy potřebujeme jediné – chuť něco se o tom všem dozvědět a ochotu něco v tomto směru udělat. Výsledkem může být obec, která patří do 21. století.

Otevřená data jasně a stručně, podívejte se na naše video : http://www.otevrenadata.cz/chci-otevrit-data/

 

CO VÁM MŮŽE FOND OTAKARA MOTEJLA NABÍDNOUT

Pomoc při otevírání dat:

  • představení a uvedení do oblasti otevřených dat, seznámení s jejich přínosy, příklady z    Česka a zahraničí
  • odbornou pomoc při publikaci dat na vašem úřadě, obci pro jejich široké užití veřejností
  • pomoc při analýze vašich dat, vytipování vašich dat, jejich údržba, zajištění standardů a formátů pro kvalitnější a efektivnější využití vašich dat
  • nastavení optimálních procesů pro publikaci vašich dat
  • zaškolení tiskového mluvčího či PR oddělení v tom, “jak se pochlubit s otevřenými daty”

Vše podrobně krok za krokem v příručce “Jak otevírat data” (ke stažení na webu www.otevrenadata.cz)

 

JAKOU FORMOU:

  • individuální konzultace
  • školení pro zastupitele, starosty, tiskové mluvčí, vedoucí IT odborů, vedoucí odborů, které budou data publikovat, právního odboru, zájemce o otevřená data
  • komunikace skrze naši online poradnu na webu www.otevrenadata.cz¨

 

KONKTAKT NA ODBORNÍKY: oteviramedata@motejl.cz  

 

FÓRUM PRO OTEVŘENÁ DATA
Příloha Respekt 2017

Partneři projektu