O nás

Společně otevíráme data

Otevřená data jsou nedoceněnou surovinou českého veřejného i soukromého sektoru. Mohou přispět k větší transparentnosti veřejné správy i tvorbě nových komerčních služeb. 

Web OtevřenáData.cz informuje o aktuálních trendech a možnostech práce s daty. Jeho cílem je prosadit širší využití otevřených dat v České republice. Stránky spravuje Fond Otakara Motejla v rámci Fóra pro otevřená data. 

 

Fond Otakara Motejla

Fond Otakara Motejla přispívá k přeměně veřejné správy na efektivní a transparentní službu občanům. Financuje známé nevládní organizace i malé lokální občanské iniciativy. Mezi jeho nejvýznamnější aktivity patří prosazování otevřených dat na radnicích, vznik Corrupt Tour a platformy www.nasstat.cz a www.hodnocenikraju.cz. Fond Otakara Motejla založila a spravuje Nadace Open Society Fund Praha a přispívají do něj soukromí dárci a firmy.

 

Fórum pro otevřená data

Fórum pro otevřená data je expertní program Fondu Otakara Motejla, Matematicko-fyzikální fakulty UK a Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze. Zaměřuje se na vzdělávání vysokoškolských studentů, osvětu a medializaci otevřených dat a jejich využití v praxi.  Poskytuje také obcím a institucím metodiku pro aplikaci otevřených dat a konzultace pro dlouhodobě udržitelná řešení v práci s daty. Podrobnější informace a reference o aktivitách najde v sekci Fórum pro otevřená data .

 

Open Knowledge

Česká platforma Open Knowledge byla založena koncem roku 2011 skupinou občanských aktivistů, akademiků a vývojářů. Od počátku byla česká komunita (OK CZ) vedena Fondem Otakara Motejla. Pod hlavičkou Fondu Otakara Motejla skupina uspořádala řadu akcí, například workshop o IT nástrojích pro politické watchdogy, konferenci, jíž se účastnily špičky britské open-datové scény či hackathon Prague Hacks; pro potřeby českých novinářů upravila a publikovala Data Journalism Handbook a Open Data Handbook.

Jakožto součást mezinárodní sítě Open Knowledge se FOM podílí na projektech, jako je Global Open Data Index nebo Open Data Day, v blízké spolupráci s českými experty.

 

Chcete se dozvědět více? Kontaktujte nás!

Lenka Kováčová, koordinátorka Fondu Otakara Motejla
lenka.kovacova@osf.cz.

 

Zajímají vás naše aktivity a chcete je podpořit finančně nebo svým know-how? Ozvěte se nám na: lucie.zubkova@osf.cz. Děkujeme.

 


 

FÓRUM PRO OTEVŘENÁ DATA
Příloha Respekt 2017

Partneři projektu