Chci otevřít data

Chcete otevírat data? Přečtěte jsi naši příručku Jak otevírat data, která je určena starostům, úředníkům, programátorům, laikům a všem, kteří chtějí ve svém úřadě či obci otevírat data. Je rádcem pro začátečníka, ale současně dovede navést k cíli a inspirovat i odborníka na otevřená data. V srpnu 2014 ji vydal Fond Otakara Motejla, autorem je Jakub Mráček a kolektiv.

Elektronická publikace v deseti kapitolách představuje celkovou problematiku otevírání dat. První kapitoly vysvětlují pojem otevřená data a na příkladech ukazují, proč je důležité informace zveřejňovat. Dozvíte se také, co promyslet, než se do otevírání dat pustíte. Následně příručka uvádí všechny možnosti publikace dat, jejich výhody a úskalí, a zabývá se i údržbou a evaluací dat, které by měly být nedílnou součástí procesu. V poslední části autor odhaluje možnosti tzv. propojených dat. Kniha obsahuje i bohatý seznam dalších zdrojů informací, přehled autorit, které se otevřenými daty zabývají v Česku i zahraničí, výkladový slovník a glosář.

Příručku Jak otevírat data si zdarma můžete stáhnout zde.

V případě zájmu o papírovou verzi příručky napište nám. Za cenu poštovného Vám ji pošleme zdarma.  

V případě zájmu o konzultační služby v oblasti zavedení otevřených dat nás prosím kontaktujte na lenka.kovacova@motejl.cz.

 

Nevíte, co jsou otevřená data? Podívejte se na naše video.

 

FÓRUM PRO OTEVŘENÁ DATA
Příloha Respekt 2017

Partneři projektu